2018 - ferie

W 2018 r. zajęcia w bibliotece gminnej i ośrodku kultury odbywały się w drugim tygodniu ferii od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 13.00. Zajęcia zostały tak zaplanowane, aby każde dziecko, bez względu na wiek, mogło spędzić czas w miły i atrakcyjny sposób.

W programie były zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów tj. kredki, papier kolorowy, farby plakatowe. „Zimowy pejzaż” i kartki walentynkowe to prace, które dzieci wykonały z dużym zaangażowaniem i starannością. Codziennie były zabawy ruchowe: dużo radości przyniosły dzieciom zabawy z książką, w krzesełka, zabawa w słonia oraz nieustanne zabawy w „Kąciku dla dzieci”, gdzie jest domek, klocki i wiele zabawek.

Rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia w zespole rówieśniczym zapewniły popularne gry planszowe będące w posiadaniu biblioteki. Chętni wzięli udział w turnieju warcabowym, co wymagało umiejętności logicznego i strategicznego myślenia.

Nie mogło zabraknąć zajęć z książką. Po przeczytaniu  tekstu "Baba Jaga  na deskorolce" Zbigniewa Dmitrocy, dzieci malowały postać Baby Jagi.

W programie znalazły się też warsztaty kulinarne, zorganizowane w myśl zasady „najlepiej smakuje jak się samemu przygotuje”.  Cała grupa samodzielnie przygotowała zapiekanki: jedni kroili pieczarki i wędlinę, inni smarowali bułki masłem, układali na nie przygotowane produkty i posypywali startym, żółtym serem. Wszystko przebiegało sprawnie, z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny. Na koniec była prawdziwa uczta, zapiekanki smakowały wyśmienicie.

W tegoroczne ferie mieliśmy też „tłusty czwartek” i zgodnie z tradycją zajadaliśmy pyszne pączki. Kalorie spalaliśmy podczas zabawy z chustą animacyjną – klanza. Ta zabawa sprawiła dzieciom wiele radości, gdyż trzeba było wykazać się zwinnością, refleksem i spostrzegawczością.

W ostatnim dniu było malowanie prac "wspomnienia z ferii", zabawy integracyjne, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów oraz słodki poczęstunek.