r. Imieniny:
Wyszukiwarka
Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Dożynki Gminne 2012

21-08-2012

W niedzielę, 19 sierpnia rolnicy, samorządowcy, księża i wszyscy mieszkańcy gminy Wysokie podziękowali za tegoroczne plony. Na dożynki gminne do Wysokiego przyjechało wielu gości. Dopisała pogoda, więc wspólne świętowanie było bardzo udane.

Gminne święto plonów rozpoczęło się od mszy św. dziękczynnej, którą celebrowali ks. kan. Krzysztof Maksymowiczm oraz ks. kan. Krzysztof Adamowski. Tuż przed nabożeństwem na plac przy Domu Kultury, gdzie odbywały się główne  uroczystości, dotarł barwny korowód dożynkowy.
W korowodzie szły delegacje ze wszystkich ośmiu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, niosąc okazałe wieńce dożynkowe, chleb, owoce, kwiaty i zboża
Piękną oprawę miała część obrzędowa dożynek, która rozpoczęła się tuż po mszy. Wójt Gminy Wysokie powitałzaproszonych gości oraz przedstawił starostów tegorocznych dożynek; w tym roku ta zaszczytna funkcja przypadła  Iwonie Dziewa z Nowego Dworu oraz Grzegorzowi  Podolakowi z     Zabłocia. Tradycyjnie już,jako pierwszego, gospodarze obdarowali chlebem, Henryka Romanka - Wójta Gminy Wysokie a następnie wyruszyli w tłum, by podzielić się chlebem z uczestnikamiświęta. W dalszej części uroczystości nastąpiły przemówienia zaproszonych gości, W pierwszej kolejności głos zabrał Wiesław Motyka Radny Rady Gminy, Przew. Komisji Rolnictwa – nawiązał m.in. do ciężkiej pracy rolników oraz w imieniu władz samorządowych wyraził podziękowania tym, „dzięki którym na nasze stoły trafia codziennie świeży chleb”. Kolejnym mówcą była m.in. Dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Lubelskiego Anna Augustyniak. Jednym z głównych punktów Wysockich dożynek jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku komisja konkursowa zdecydowała aby na dożynki powiatowe, jako najpiękniejsze pojechały wieńce przygotowane przez KGW Giełczew, Guzówka i Zabłocie.

Po części obrzędowej i oficjalnej przyszedł czas na zabawę, Na scenie zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich, prezentując przeróżne pieśni o tematyce folklorystyczno – żniwnej. Podczas święta dożynkowego nie mogło zabraknąć dobrego humoru, w związku z tym zaproszony został kabaret z Krasnegostawu o wiele mówiącej nazwie „Czarny Salceson”. Widzowie z zaciekawieniem i uśmiechem na twarzy przypatrywali się humorystycznym skeczom prezentowanym przez krasnostawskich kabareciarzy.
Jednak na główną gwiazdę wieczoru przyszedł czas dopiero po godz. 19, otóż na scenie pojawił się disco polowy  zespół „Tarzan Boy” znany z takich przebojów jak „Promienie”, Żółty Ananas”, „Baltimora”. Po trwającym prawie 2 godz. koncercie grupy ”Tarzan Boy” na scenę wszedł dj MALUS. To jego rytmy rozkręciły zabawę taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych.
Miejsce tegorocznych dożynek było nieprzypadkowe, bowiem uroczystość została zorganizowana w Wysokiem w celu promocji nowo oddanej inwestycji do użytku. Dzięki środkom z Unii Europejskiej powstałplac za domem kultury na cele społeczno - kulturalne oraz została zbudowana scena muzyczna (wg prawa budowlanego amfiteatr) na potrzeby lokalnych imprez. Miejscowośćzostała upiększona także gazonami z roślinnością ozdobną. Całość inwestycji kosztowała 281267,50 z czego 80% to środki unijne.
Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia dożynek gminnych. Szczególne podziękowania skierowane są także do sponsorów
Powrót
Dane kontaktowe

ul. Nowa 1
23-145 Wysokie
tel: 84 680 62 06 /42
fax:84 680 62 44
ug@ugwysokie.lbl.pl
facebook.com/Gmina-Wysokie

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie prawa zastrzeżone Gmina Wysokie
Projekty i wykonanie: Sulimo Software