Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » EXSLIBRISY

EXSLIBRISY

Zajęcia z graficzką, ilustratorką, autorką książek Panią Aleksandrą Cieślak.

W dawnych wiekach książki stanowiły ogromny skarb dla swoich właścicieli. Za cenę ręcznie przepisywanych i bogato zdobionych egzemplarzy można było kupić nawet kilka wsi. Nic zatem dziwnego, że o takie książki bardzo dbano, a pozwolić sobie na nie mogli tylko przedstawiciele najbogatszych rodów. Jedną z form ochrony księgozbiorów, na przykład przed kradzieżą,
było stworzenie i wklejenie do książki znaku własnościowego, czyli ekslibrisu.
Z inicjatywy Magdaleny Kędry - dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublinie mogliśmy gościć w naszej bibliotece Aleksandrę Cieślak.
W zajęciach z ilustratorką Aleksandrą Cieślak wzięło udział 22 uczniów z kl. III „a” .
Aleksandra Cieślak to znana graficzka, ilustratorka, autorka tekstów. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jest autorką wydanych przez wydawnictwo Dwie Siostry książek: Od 1 do 10,
Love Story, Co wypanda, a co nie wypanda, Co by tu wtrąbić?  i Piwnice.
Zilustrowała dwie inne: Powidoki iZając.
Dzieci za pomocą dostępnych materiałów czyli piankowych gąbek
i kolorowych tuszów wykonywały swój ekslibris. Projektując własne księgoznaki,  uczniowie zapoznali  się  z zagadnieniami grafiki warsztatowej, ilustracji oraz liternictwa.
Praca z dziećmi nad tworzeniem ekslibrisu była bardzo interesująca,
a przy tym wymagająca dużo cierpliwości.