r. Imieniny:
Wyszukiwarka
Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Komunikat NZOZ PROMED

31-12-2014

Publikujemy komunikat Lekarzy NZOZ PROMED skierowany do mieszkańców Gminy Wysokie.

Mieszkańcy Gminy Wysokie!
 
W związku z brakiem woli porozumienia ze strony Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków wykonywania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej od 02.01.2015 r. większość poradni lekarzy rodzinnych w województwie lubelskim nie będzie mogła pracować. Wśród tych poradni znajduje się również nasza.
W sposób dyktatorski, bez konsultacji ze środowiskiem lekarskim, narzucone przez Ministra Zdrowia zasady funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej wprowadzane wbrew personelowi medycznemu będą prowadzić do pogorszenia system ochrony zdrowia. Zwiększenie i tak już dużego obciążenia biurokratycznego lekarza skutkujące skróceniem czasu na przyjęcie chorego,  niedostateczne finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej  jest tak samo niebezpieczne dla nas lekarzy jak i ich dla Naszych Pacjentów – mieszkańców gminy Wysokie.
Jako odpowiedzialni ludzie nie możemy podpisać niewykonalnych umów zaproponowanych przez Ministra Bartosza Arłukowicza. Umowy proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązywałyby nas do wykonywania większej ilości zadań za mniejsze pieniądze.
Perfidia Ministra Zdrowia polega na tym, że opowiadając w mediach o zwiększeniu środków na świadczenia lekarza POZ zapomina dodać, że wiele podmiotów, w tym nasz, dostanie poprzez zmianę sposobu rozdziału środków mniejszą ilość pieniędzy.
Proponowane rozwiązania spowodują pogorszenie dostępności do lekarza, ale również pielęgniarek a także konieczność zmniejszenia ilości wykonywanych badań diagnostycznych.
Jednocześnie bałagan w systemie eWUŚ powoduje, że wiele osób ubezpieczonych wykazywanych jest przez ten system jako nieuprawnieni. Dotychczas nie miało to większego znaczenia gdyż sposób finansowania podstawowej opieki zdrowotnej nie uwzględniał zawartości eWUŚ, od 1 stycznia 2015 roku takie osoby zostaną przez NFZ usunięte z list deklaracji przypisanych do lekarza. Taka osoba, jeżeli będzie chciała być pod opieką lekarza, będzie musiała zgłosić się przy każdej zmianie statusu ubezpieczenia  celem złożenia nowej deklaracji. W skrajnych przypadkach potrzebne będą wielokrotne wizyty  w ciągu roku tylko po to, żeby podpisać nowe oświadczenie o byciu ubezpieczonym i nową deklarację.
Fundusz chce sobie w proponowanych umowach zagwarantować możliwość ich zmieniania w dowolnym czasie bez pytania o zgodę drugiej strony, czyli może kiedy chce dowolnie taką umowę zmienić.
Powyższe sprawy a także szereg innych powodują, że takiej umowy nie możemy podpisać w poczuciu odpowiedzialności przede wszystkim za Naszych Pacjentów.
Oczywiście cały czas pozostajemy gotowi do podjęcia pracy w bezpiecznych warunkach. Nasi przedstawiciele czekają kiedy Minister Zdrowia lub Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zaproszą ich do kolejnej tury negocjacji. Niestety zaproszenie nie napływa gdyż Minister uważa, że Pacjenci staną po jego stronie przeciw swoim lekarzom.
Mamy nadzieję, że nasza wieloletnia praca w gminie Wysokie pokazała, że zawsze jesteśmy po stronie Pacjentów i teraz możemy liczyć na Pacjentów w tej trudnej chwili.
Ponieważ mamy świadomość, że Minister Zdrowia ma większe niż lekarze możliwości dotarcia poprzez media do obywateli postanowiliśmy zaprosić osoby zainteresowane poznaniem szczegółów na czym polega różnica pomiędzy propozycjami warunków na rok 2015 a dotychczasowymi. Spotkanie odbędzie się w dniu 1.01.2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury o godz. 17.00. Zapraszamy!!!
Wszystkim Pacjentom życzymy Zdrowia i Szczęśliwego Nowego Roku, licząc na mimo wszystko jak najszybsze zakończenie konfliktu z Ministrem Zdrowia aby możliwe było rozpoczęcie przez nas pracy.
 
Artur Szendała i Tomasz Zieliński
Lekarze NZOZ PROMED
Powrót
Dane kontaktowe

ul. Nowa 1
23-145 Wysokie
tel: 84 680 62 06 /42
fax:84 680 62 44
ug@ugwysokie.lbl.pl
facebook.com/Gmina-Wysokie

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie prawa zastrzeżone Gmina Wysokie
Projekty i wykonanie: Sulimo Software