Obchody 650 - lecia Wysokiego

16 czerwca 2019

Główne obchody jubileuszowe odbyły się 16 czerwca w niedzielę. Zapoczątkowała je uroczysta Msza św. w kościele parafialnym
w Wysokiem, w której uczestniczyli władze gminy, zaproszeni goście,
poczty sztandarowe szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych  i  organizacji  społecznych  oraz mieszkańcy gminy.
Po nabożeństwie wszyscy udali się pod Gminny Ośrodek Kultury,
gdzie przy dźwiękach orkiestry dętej ze Szczebrzeszyna, Wójt Gminy
odsłoniła tablicę pamiątkową umiejscowioną na budynku.

650 – LECIE WYSOKIEGO
DLA UPAMIĘTNIENIA NADANIA PRAW MIEJSKICH
1368 – 2018

WŁADZE GMINY WYSOKIE

WYSOKIE, 16 CZERWCA 2019

Dalsza część uroczystości jubileuszowych odbyła się na placu przed sceną,
gdzie po odegraniu hymnu państwowego, Wójt Gminy powitała wszystkich przybyłych oraz przedstawiła krótki rys historyczny Wysokiego.

W nawiązaniu do powstania miejscowości, uczniowie z Zespołu Szkół
im. Stanisława Staszica w Wysokiem pod kierunkiem nauczycieli: Krzysztofa Łazura i Moniki Puchały zaprezentowali inscenizację historyczną.

Organizatorzy zapewnili różnorodną część artystyczną. Na początku był koncert orkiestry dętej ze Szczebrzeszyna, po czym skecz „Randka w ciemno” zaprezentowała grupa teatralna z Lesiec (gmina Garbów). Następnie wystąpiła
grupa taneczna Top-Art oraz zespół muzyczny z Regionalnego Ośrodka Kultury
 i Sportu w Krzczonowie. Duże brawa od publiczności otrzymała kapela
z Gorzkowa, która zaprezentowała różnorodny repertuar, o co zadbał Dariusz Policha.

W trakcie trwania uroczystości przeprowadzony został  konkurs historyczny „650-lecie Wysokiego” z okazji nadania praw miejskich miejscowości.

Dla pasjonatów dawnej sztuki walki był obóz historyczny, gdzie można było obejrzeć uzbrojenie, postrzelać z łuku, wziąć udział w grach historycznych
czy spróbować swoich sił w kaligrafii. Te atrakcje zapewniło Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, jedna z najstarszych grup rekonstrukcyjnych okresu średniowiecza w woj. lubelskim.  Tworzy go grupa ludzi zajmujących się rzemiosłem historycznym, łucznictwem i innymi aspektami życia codziennego minionych epok.

Wystawę pojazdów i broni zaprezentowali żołnierze z 21 Batalionu
Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej
, w którym było trzech
reprezentantów z gminy Wysokie: Katarzyna Boryta - Nowakiewicz, Maksymilian Kasprzak i Ireneusz Czyżo.

Seniorzy uczestniczący w projekcie Aktywni 60+ w Gminie Wysokie, w ramach zajęć z rękodzieła przygotowali wystawę „Wysokie sny”.

Najmłodsi uczestnicy uroczystości mieli do swojej dyspozycji dmuchane zamki, zjeżdżalnie oraz animatorkę do malowania buziek.

Gwiazdą wieczoru był cieszący się dużą popularnością zespół JORRGUS, którego koncert zgromadził rzesze miłośników muzyki disco polo.

Obchody 650-lecia Wysokiego zakończył efektowny pokaz sztucznych ogni
oraz potańcówka z DJ.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wysokiem  z okazji jubileuszu  przygotowała wystawę pt. „Gmina Wysokie”, która przybliża historię miejscowości wchodzących w skład naszej gminy oraz ciekawostki związane z Wysocką Ziemią.