Rekonstrukcja historyczna w Wysokiem

Ostatnie starcie patrolu NSZ - NZW Władysława Gdalskiego ps. "Bil" z 29 września 1946 r.

7 czerwca  w Wysokiem odbyła się rekonstrukcja historyczna ostatniego starcia patrolu NSZ-NZW  Władysława  Gdalskiego  ps. „Bil” z 29 września 1946 r.  Wydarzenie  to poprzedziła Msza św. w intencji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Z kościoła uczestnicy przeszli pod pomnik w parku,  gdzie złożono wieńce, a następnie  do sali konferencyjnej przy bibliotece na sesję popularno-naukową, którą poprowadzili historycy z Lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Daniel  Piekaruś i Artur Piekarz.

O godz. 12.00 na parkingu przed kościołem zaprezentowana została rekonstrukcja wydarzeń z 1946 r.  Miejscem „akcji” był parking obok kościoła, a Urząd Gminy „odgrywała” stara plebania. W rekonstrukcji uczestniczyli: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Wrzesień 39”, Lubelska Grupa Rekonstrukcji Historycznych FRONT oraz młodzież z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Wysokiem. Uwzględniając, że 29 września 1946 r. był dniem odpustu w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła, w rekonstrukcji uczestniczyło też kilka pań z KGW w Wysokiem i druhowie z miejscowej OSP.

Wydarzenie zgromadziło ponad 200 osób.

Organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Wysokiego „PATRIA”, które dla uczestników przygotowało grochówkę.