V KONKURS MODELARSKI

W dniach od 23 do 29 listopada 2015 r. w sali konferencyjnej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wysokiem po raz piąty prezentowana była wystawa modeli, którą zorganizowali pracownicy biblioteki wspólnie z Panem Jarosławem Żyśko – prowadzącym zajęcia w miejscowym klubie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, obejrzało ją około 250 osób.

Tegoroczna edycja zgromadziła 221 modeli, w tym 50 kartonowych i 19 zbudowanych od podstaw. Zostały one wykonane przez 43 modelarzy, w tym 9 Juniorów i 10 Młodzików zrzeszonych w klubach: w Lublinie, Świdniku, Krasnymstawie, Biłgoraju, Krzczonowie, Rudej Hucie i Franciszkowie. Po raz trzeci imponującą kolekcję modeli
z metalu (dźwigi, żurawie i inny sprzęt z dziedziny budownictwa i maszyn drogowych) wykonanych od podstaw zaprezentował Pan Romuald Andrzejczuk z Białegostoku.

29 listopada br. w niedzielę nastąpiło ogłoszenie wyników i podsumowanie konkursu.
Nagrodę Publiczności otrzymał Adol Zuń za żaglowiec, który zdobył największą liczbę głosów wśród zwiedzających wystawę.
Nagrodę Grand Prix otrzymał Tomasz Guz za okręt HIEI.
Nagrody i puchary otrzymali również:
Kamilka Czyżo jako Najmłodszy Uczestnik Konkursu,
Jakub Rafał za Najlepszy Model Młodzika,
Jakub Krawczyk za Najlepszy Model Juniora,
Jakub Podgórski za Najlepszy Model Seniora,
Piotr Laskowski za Najmniejszy Model,
Romuald Andrzejczuk za Największy Model.
Pozostali modelarze także otrzymali od organizatorów dyplomy, wyróżnienia, nagrody oraz książki i czasopisma o tematyce modelarskiej. W puli nagród znalazły się również nagrody przekazane przez: Stanisława Śliwińskiego, Stanisława Jabłońskiego i Kubę Rafała.
Wręczono również nagrody specjalne, które ufundowali: Stanisław Śliwiński – właściciel wydawnictwa WEKTOR, Jacek Romanek – kierownik referatu IPN O/Lublin, Krzczonowskie Stowarzyszenie Regionalne i Klub Modelarski w Wysokiem.
Miłą niespodzianką dla Pana Jarka Żyśko było wręczenie mu statuetki WIKTORA MODELARSKIEGO ZA ROK 2015 przyznanej przez Kapitułę X Lubelskich Spotkań Modelarskich w uznaniu działalności na rzecz propagowania modelarstwa, historii oraz kształtowania ambicji życiowych młodego pokolenia.
 Konkurs ma na celu popularyzację modelarstwa wśród dzieci i młodzieży jako jedną
z form spędzania wolnego czasu, kształtowania zdolności manualnych
i wyobraźni przestrzennej, uczenie dokładności, cierpliwości i systematyczności
w pracy.
Konkurs ma również na celu integrację środowiska modelarskiego, wymianę doświadczeń oraz promocję gminy Wysokie.