WARSZTATY CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE

Relacja z warsztatów w naszej bibliotece realizowanych w ramach ogólnopolskiego projektu "Czytam sobie w bibliotece"

„CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE” to akcja promocji czytelnictwa skierowana do dzieci, realizowana przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej i wydawnictwo Egmont Polska.
W ramach realizacji projektu w naszej bibliotece przeprowadziliśmy warsztaty
z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Wysokiem.

Pierwsze pt. „Przyjaciele planety Ziemia” odbyły się 26 października na podst. książki Wojciecha Widłaka „Marta i ufoludek”. Wzięło w nich udział 15 uczniów kl. II „b” wraz z nauczycielką Panią Barbarą Stefaniak. Podczas zajęć dzieci nauczyły się segregowania odpadów do pojemników oznaczonych odpowiednimi kolorami. Oprócz tego poznały nowe wyrazy (odpady, segregacja, recykling) związane z tym tematem oraz ich znaczenie. Dowiedziały się również o utylizacji odpadów niebezpiecznych tj. zużyty sprzęt AGD i RTV, baterie, aerozole, puszki po farbach, leki i opakowania po nich itp.  Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania w/w książki oraz omówieniu jej tekstu. Następnie dzieci bawiły się „w kolory” i losowanie kart , na których była informacja na temat określonego odpadu, jego miejsca w segregacji, recyklingu i okresu rozkładu w ziemi. Zajęcia poprowadziła Ewa Bączek.

Drugie warsztaty pt. „Zabawa w maga” zorganizowaliśmy 6 listopada. Wzięło w nich udział 19 uczniów z kl. II „a” wraz z wychowawczynią Panią Zofią Romanek. Zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnego przeczytania książki autorstwa Wojciecha Wilka „Syrop maga Abrakadabry”, po czym omówiliśmy jej treść oraz różne pojęcia związane z Bliskim Wschodem. Następnie z „literkowego syropu” dzieci ułożyły ciekawe zaklęcia, które Pani Zosia zapisywała na tablicy. Z tych bardzo trudnych słów wybraliśmy najciekawsze. Następnie były „zaklęcia”, a przy  tym mnóstwo śmiechu i zabawy.  Warsztaty poprowadziła Joanna Moskal.

Na koniec każdych zajęć wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz materiały z logo „Czytam sobie w bibliotece”.