r. Imieniny:
Aktualności
Zdjęcie Artykułu

DOŻYNKI GMINNO - PARAFIALNE 2020

16 sierpnia 2020 r. - Wysokie

    Dożynki to czas podziękowania dla całorocznego trudu pracy rolników.
Ze względu na trwająca pandemię COVID-19  święto plonów w br. miało skromniejszą formę niż w latach poprzednich. Nie było tradycyjnego świętowania, uroczystość miała charakter religijny. 

Przed godziną 14.00 na placu przed sceną zebrali się uczestnicy dożynek by wspólnie udać się do kościoła. Korowód tworzyły: poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Nowego Dworu, Maciejowa Starego, Zabłocia i Giełczwi oraz NSZZ RI „Solidarność”, władze gminy, radni, sołtysi oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i druhowie z gminnych jednostek OSP. Okazały chleb upieczony z tegorocznego zboża nieśli:
Wójt Gminy Dorota Dobrzyńska i Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Deruś. Wieńce dożynkowe przygotowały  KGW z Wysokiego, Dragan i Maciejowa Starego.

Po przyjściu kościoła parafialnego zgromadzeni zaśpiewali pieśń „Plon, niesiemy plon…”, po czym rozpoczęła się Msza św. w intencji rolników, sprawowana przez proboszcza wysockiej parafii ks. Krzysztofa Maksymowicza. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Cąkała nawiązując w niej do ciężkiej, odpowiedzialnej pracy rolnika oraz szacunku do chleba. W liturgię słowa czynnie włączyły się władze gminy.
Po poświęceniu chleba i wieńców dożynkowych, zgodnie z tradycją chleb został podzielony wśród uczestników. Dary ołtarza przekazały panie z KGW.

Na zakończenie Wójt Dorota Dobrzyńska skierowała piękne słowa do rolników, podkreśliła znaczenie trudnej pracy rolnika, podziękowała im za trud, wysiłek i zaangażowanie, życząc również zdrowia i wytrwałości
w dalszej pracy. Po dziękczynnym nabożeństwie korowód przeszedł na plac przed sceną, gdzie pani Wójt podziękowała delegacjom za udział w tegorocznym święcie plonów.

 

 

Powrót

Biblioteka Gmina Wysokie
ul. Rynek Jabłonowskich 3
23-145 Wysokie
Tel /fax: 84 680 62 77
mail: gbpwysokie@interia.pl