r. Imieniny:
Wyszukiwarka
Ławka Niepodległości

ŁawkaOdsłonięcie i poświęcenie Ławki Niepodległości

31-12-2018
Od początku 2018 roku w całym kraju hucznie świętowano 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nie inaczej było w Gminie Wysokie, w której ostatnim akcentem patriotycznych uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej Ławki Niepodległości. Ławka stanęła w parku w Wysokiem w pobliżu pomnika upamiętniającego poległych żołnierzy podczas II Wojny Światowej.
 
W imieniu władz gminy odsłonięcia dokonała Wójt Gminy Wysokie Dorota Dobrzyńska, Zastępca Wójta Łukasz Kaliński oraz Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Deruś. 

W imieniu Wojewody Lubelskiego w odsłonięciu udział wziął także Radosław Brzózka – pełnomocnik Wojewody ds. Rozwoju Oświaty w województwie. Po uroczystym przecięciu wstęgi – proboszcz Parafii Wysokie ks. kan. Krzysztof Maksymowicz dokonał poświęcenia monumentu.  
 
Fragment okolicznościowego przemówienia Wójt Gminy Wysokie -  Doroty Dobrzyńskiej:
 
„Rok 2018 jest rokiem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości! Wszyscy doceniamy fakt, że możemy żyć, pracować, uczyć się i czerpać z życia to co najlepsze w wolnej Ojczyźnie. Lecz, aby tak mogło być, nasi przodkowie stoczyli nie jedną i nawet nie dziesięć heroicznych walk i bitew. Pamiętamy o ich postawie i determinacji, o tym, że tak wielu z nich oddało życie w walce za Niepodległą. Dziś oddajemy im hołd. Wyrazem naszej pamięci niech będzie pomnik absolutnie wyjątkowy – Ławka Niepodległości. Obiekt ten łączy w sobie przesłanie tamtych lat z współczesnym wizerunkiem i funkcjonalnością. Wojsko Polskie to nie tylko żołnierze, sprzęt i wyszkolenie, to również kultywowanie tradycji narodowych, orężnych i patriotyzmu. Żywię zatem ogromną nadzieję, że ten pomnik w Gminie Wysokie będzie dla naszej społeczności żywym dowodem na to, że walki o wolną Polskę nie toczyły się tylko w stolicy, ale także tu – na terenie naszej gminy! …”
 
 Głos zabrał także Radosław Brzózka – w swoim wystąpieniu nawiązał do słów Romana Dmowskiego: "Mówiąc o początkach nowoczesnej polityki polskiej, (...) jest ona tylko owocem bezinteresownej miłości Ojczyzny, zdrowego rozsądku, no i trochę energii. I może najważniejszą rzeczą była tu bezinteresowność..."
 
Ławka Niepodległości nie jest jedynie pomnikiem, który ma upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości i stać się atrakcją turystyczną miejscowości, ale także spełniać walory edukacyjne. Każdy, siadając na ławce, może dowiedzieć się o wydarzeniach, które pozwoliły Polsce wrócić na mapy Europy i Świata. Ponadto może odsłuchać „Marsz Pierwszej Brygady”, przemówienia marszałka Józefa Piłsudskiego i inne nagrania, w tym opis bitwy, która rozegrała się we wrześniu 1914r na polach między Giełczwią, Tarnawką i Wysokiem - wystarczy tylko wycisnąć odpowiednie przyciski znajdujące się z tyłu ławki. Dysponujący nowszymi modelami telefonów komórkowych mogą także pobrać umieszczony kod QR, pozwalający pobrać na telefon dodatkowe materiały historyczne. W nocy uroku dodaje jej kolorowe oświetlenie ledowe
 

Uroczystość odsłonięcia Ławki Niepodległości

Dane kontaktowe

ul. Nowa 1
23-145 Wysokie
tel: 84 680 62 06 /42
fax:84 680 62 44
ug@ugwysokie.lbl.pl
facebook.com/Gmina-Wysokie

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie prawa zastrzeżone Gmina Wysokie
Projekty i wykonanie: Sulimo Software