r. Imieniny:
Wyszukiwarka
Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Obchody Święta Niepodległości w gminie Wysokie

14-11-2016

Uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Wysokiem, którą odprawił ks. proboszcz Krzysztof Maksymowicz.

W wygłoszonej homilii nawiązał do wartości patriotyzmu, wiary i budowy wolnej i niepodległej Ojczyzny. Na zakończenie mszy przemówienie wygłosiła Wójt Gminy Wysokie Anna Wojtas,  w którym zawarła aspekt dążenia przez Naród do odzyskania wolności przez ukazanie atmosfery tamtych dni oraz wskazała na mądre i świadome korzystanie ze zdobytej wolności przez cały Naród oraz przekazywanie jej młodemu pokoleniu. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy obchodów udali się pod pomnik w parku, gdzie złożono kwiaty w hołdzie tym, którzy oddali swe życie podczas walk z hitlerowskim najeźdźcą. Następnie delegacje udały się na cmentarz parafialny, gdzie na grobie „Żołnierzy Września” kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu: Wójt Gminy Wysokie Anna Wojtas, Zastępca Wójta Gminy Wysokie Katarzyna Głaz, Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Pop, dyrektorzy gminnych szkół, przedstawiciel Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Augustyn Krasnodębski, delegacje z  NSZZ „Solidarność” oraz Zarządu Gminnego PSL. Następnie pochód udał się do Gminnego Ośrodka Kultury na „Zaduszki Patriotyczne”- program słowno-muzyczny poświęcony 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Widowisko nawiązujące  do tamtych wydarzeń przedstawiła młodzież z Zespołu Szkół w Wysokiem pod kierunkiem Anny i Marka Trzcińskich. Później uczniowie z klas IV i V z tutejszej szkoły zaprezentowali pantomimiczny spektakl dotyczący Chrztu Polski. Projekt został przygotowany w związku z przypadającą w tym roku 1050 rocznicą chrztu Mieszka I. Widowisko przygotowała Aneta Motyka. Podczas uroczystości widzowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej ukazującej ważne wydarzenia historyczne.

Wspaniałe występy młodzieży i dzieci z Zespołu Szkół w Wysokiem publiczność nagrodziła długotrwałymi brawami, a Pani Wójt wręczyła wykonawcom słodki poczęstunek. W uroczystości uczestniczyły Poczty Sztandarowe: Poczty Sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Giełczwi, Maciejowa Starego, Wysokiego, Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem, Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Giełczwi, Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Franciszka Kamińskiego w Maciejowie Starym, Poczet Sztandarowy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Wysokiem, Poczet Sztandarowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Poczet Sztandarowy Zarządu Gminnego PSL w Wysokiem. Cała uroczystość przebiegła w miłej i patriotycznej atmosferze. Zapewne na długo zapadnie w pamięci jej uczestników. Szczególne podziękowania należą się organizatorom tego przedsięwzięcia oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jego zaistnienia.

Powrót
Dane kontaktowe

ul. Nowa 1
23-145 Wysokie
tel: 84 680 62 06 /42
fax:84 680 62 44
ug@ugwysokie.lbl.pl
facebook.com/Gmina-Wysokie

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wszystkie prawa zastrzeżone Gmina Wysokie
Projekty i wykonanie: Sulimo Software