r. Imieniny:
Aktualności
Zdjęcie Artykułu

WAKACJE 2016

"Wakacyjna przygoda w bibliotece" to cykl zajęć dla dzieci zorganizowanych w dniach 18 lipca - 2 sierpnia br.w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wysokiem.

Zajęcia wakacyjne odbywały się w dniach 18.07. - 02.08.2016 r. od poniedziałku do piątku  w godz.10.00 – 14.00 według wcześniej przygotowanego planu. Głównym celem było aktywne i twórcze zagospodarowanie wolnego czasu. Oprócz beztroskiej rozrywki, w programie zaplanowano również zajęcia edukacyjne, przybierające jednak zawsze formę zabawy. Dzieci miały szerokie pole do rozwoju swojej wyobraźni. Z każdym dniem „Kącik dla dzieci” na poddaszu, gdzie odbywały się zajęcia coraz bardziej zmieniał swoje oblicze.
Na sznurkach i tablicach pojawiało się  coraz więcej kolorowych prac plastycznych. Swoją twórczą inwencję dzieci wykazały podczas wykonywania masek oraz malowania farbami kamieni i ich ozdabianie.
Nie zapomnieliśmy o aktywności ruchowej i zwiększeniu odporności fizycznej, podczas pieszych spacerów
na plac zabaw przy szkole podstawowej,
do parku oraz na plac przy scenie.

Były także zajęcia komputerowe pt. „Bądź bezpieczny w sieci”.  Poznane zostały zasady bezpiecznego surfowania po Internecie, niebezpieczeństw czyhających w Internecie, jak również gier i zabaw multimedialnych. Za pomocą projekcji kreskówek „Sieciaki” pokazano jakie zachowania w Internecie mogą być dla nich niebezpieczne i w jaki sposób można unikać zagrożeń, a także jak powinny reagować  kiedy się z nimi zetkną. Po filmie odbyły się pogadanki na w/w temat. Przygotowana została też wystawka z używek. Przeprowadzono również zajęcia profilaktyczne z tego tematu.
 
Każdego dnia był czas na zabawy dowolne i gry stolikowe. Rozegrano pięć konkurencji: turniej warcabowy, slalom z książką na głowie, „gorące krzesełka”, deptanie balonów, rzut piłką do kosza. Zwycięscy w danej konkurencji otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy zajęć pamiątkowe dyplomy.
 
Niewątpliwie największą atrakcją był wyjazd do wioski indiańskiej TOPAI
w Olszance, gdzie aktywnie spędziliśmy słoneczny, wakacyjny dzień. Dzieci poznały historię i kulturę Indian. Przemieszczając się po wszystkich namiotach poznaliśmy jak Indianie przygotowywali posiłki, jaką bronią polowali na zwierzynę, jakie mieli obrzędy (tańce, gra na instrumentach indiańskich, malowanie twarzy, wywoływanie deszczu). Każde z dzieci mogło nałożyć pióropusz wczuwając się w rolę wodza lub szamana. Wewnątrz indiańskich tipi można było obejrzeć bogatą wystawę rękodzieła (misternie zdobione koralikami
i kolcami igłozwierza stroje, broń, sprzęty codziennego użytku). Przewodniczki
w indiańskich strojach w rozpalający wyobraźnię sposób opowiadały nam o tej niezwykłej kulturze, pokazały też jak zrobić sobie biżuterię z koralików.

Po zwiedzaniu przyszedł czas na zabawy sprawnościowe tj. strzelanie z łuku, rzuty na bizonie rogi, łowienie ryb, polowanie na węże, przemieszczanie się po ścieżce bosych stóp, zjeżdżanie na linie, wchodzenie po ściance wspinaczkowej.
 Ponadto dzieci korzystały z dmuchanej zjeżdżalni, dmuchańca z piłeczkami oraz trampoliny. Na miejscu było też małe zoo z końmi, osiołkami, kozami i królikami, do których dzieci chętnie podchodziły.

 

 

 

Powrót

Biblioteka Gmina Wysokie
ul. Rynek Jabłonowskich 3
23-145 Wysokie
Tel /fax: 84 680 62 77
mail: gbpwysokie@interia.pl