Skip to content Skip to footer

Biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna w Wysokiem

swą działalność rozpoczęła w 1950 roku, za datę powstania przyjmuje się pierwszy wpis w księdze inwentarzowej.
Jest jedną z bibliotek w Polsce powołanych na mocy dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi powyższego dekretu placówek.
Oprócz niej powstały wówczas punkty biblioteczne, które od początku działalności biblioteki były tworzone niemal w każdej większej miejscowości gminy. 

Według relacji starszych mieszkańców, pierwsza siedziba biblioteki znajdowała się w budynku Urzędu Gminy w Wysokiem, później w tzw. Agronomówce, a w 1981 r. przeniesiona została  do budynku prywatnego w centrum miejscowości, gdzie zajmowała dwa pomieszczenia z centralnym ogrzewaniem. Rok 1992 to ponowne przenosiny, tym razem do dwóch niefunkcjonalnych, ogrzewanych piecem elektrycznym i gazowym pomieszczeń w budynku OSP. Była to zmiana bardzo niekorzystna. Pomieszczenia były małe, więc z konieczności część księgozbioru została umieszczona w starej plebani. W listopadzie 1997 roku księgozbiór przeniesiony został ponownie, tym razem do lokalu w nowo wybudowanym budynku. Była to zmiana bardzo korzystna, początkowo biblioteka zajmowała dwa pomieszczenia na piętrze o pow. 80 m2, od 2009 roku zajmuje całe piętro. Pomieszczenia są widne i przestronne. W 2021 roku budynek przeszedł gruntowny remont, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. 

W pomieszczenia biblioteki wymieniono oświetlenie, wyrównano i pomalowano ściany, na podłogach położono płytki. Wymienione zostały też łącza internetowe, zainstalowano klimatyzację i rolety. W ramach projektu zakupione zostały regały książkowe, biurka, szafy na dokumenty, stoliki i krzesła. Powstał również dostęp dla osób z niepełnosprawnościami, zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku zamontowane zostały platformy umożliwiające dostęp do biblioteki. Duża przestrzeń pomiędzy regałami pozwoli na korzystanie z naszych zasobów takim osobom.

Główne cele, jakie stawia sobie biblioteka to zaspakajanie potrzeb naszych czytelników oraz wyrabianie i pogłębianie zainteresowań czytelniczych. W dobie Internetu i społeczeństwa informacyjnego biblioteka nie może być jedynie książnicą, dlatego oferujemy mieszkańcom Gminy Wysokie bezpłatny dostęp do Internetu i staramy się być rzetelnym źródłem wiedzy nie tylko książkowej. Wychodzimy naprzód oczekiwaniom, które stawiają przed nami czytelnicy. W bibliotece można skorzystać z darmowej wypożyczalni Academica, umożliwiającej korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Użytkownicy mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. 

Mamy też usługę Legimi, dzięki której czytelnicy po zalogowaniu się mają dostęp  do ponad 25 000 e-booków polskojęzycznych, a dodatkowo drugie tyle anglojęzycznych. Zaletą Legimi jest szeroki wybór i przede wszystkim nowości wydawnicze. Co miesiąc wydajemy kody, które otrzymujemy z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Więcej informacji na stronie: www.mbp.lublin.pl – zakładka E-booki Legimi

Obie oferty są całkowicie bezpłatne.

Od 2013 roku GBP w Wysokiem pracuje w systemie bibliotecznym Mateusz, posiada katalog elektroniczny i prowadzi elektroniczną formę wypożyczania. W filiach katalog jest prowadzony. Łącznie w trzech placówkach na dzień 31 grudnia 2021 roku, po gruntownych selekcjach stan księgozbioru to 15846 książek.

Oprócz bogatego księgozbioru biblioteka główna oraz jej filie do dyspozycji czytelników oddają ciekawą ofertę kulturalno-oświatową tj. spotkania autorskie, konkursy, prezentacja wystaw objazdowych, wystawki okolicznościowe, lekcje biblioteczne, warsztaty plastyczne oraz inne imprezy biblioteczne. Mamy ciekawe zbiory regionalne, prowadzimy też kronikę gminną, stanowiącą źródło informacji o wszelkich wydarzeniach i uroczystościach gminnych. Są to plakaty, afisze, ulotki, zdjęcia. Kronika prowadzona jest w formie opisowej i fotograficznej, zawiera informacje o różnorodnych aspektach życia społecznego Gminy Wysokie, pracy biblioteki oraz działaniach władz samorządowych. Biblioteka posiada bogatą bibliografię o publikacjach zawierających informacje o gminie. 

W 1992 r. wpisana została do rejestru instytucji kultury Gminy Wysokie i funkcjonuje jako samodzielna instytucja kultury posiadająca osobowość prawną. Od 1995 roku funkcję dyrektora pełni Urszula Kalińska. 

Oprócz działalności statutowej biblioteka była – jako jedyna instytucja kultury w gminie -organizatorem wszelkich uroczystości gminnych tj. dożynki, przegląd kolęd i pastorałek, festyny, obchody świąt narodowych. Taki stan trwał do 2016 r. kiedy to został utworzony Gminny Ośrodek Kultury w Wysokiem. Od tego czasu biblioteka współpracuje z GOK w organizacji życia kulturalnego społeczności lokalnej.

W ostatnich latach GBP w Wysokiem była beneficjentem programów ogłaszanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Książki. Dzięki temu ma wymienione komputery, posiada też laserowe, kolorowe urządzenie wielofunkcyjne, na którym drukowana jest gazetka gminna. Z programu „Cyfrowe GOKi w podregionie lubelskim” otrzymała 5 laptopów wartości ponad 16 000 zł. W 2021 r. z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” wyposażenie zwiększyło się o komputer stacjonarny typu All in One, laptop, urządzenie wielofunkcyjne,  tablet, czytnik E-book oraz trzy roboty edukacyjne wraz z matami i puzzlami. Roboty zakupiliśmy z myślą o naszych najmłodszych czytelnikach, by oferta naszej biblioteki stała się ciekawsza. Uczestniczymy też w ogólnopolskim projekcie ogłoszonym przez Instytut Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”, skierowanym do dzieci w wieku przedszkolnym. Każde dziecko, które przyjdzie z opiekunem do biblioteki otrzyma Wyprawkę Czytelniczą. Za odwiedziny dostaje naklejkę na swoją kartę i po zebraniu 10 ma wręczony imienny Dyplom  Czytelnika oraz odznakę.   

Skip to content