Ferie zimowe dobiegły końca i nasze tygodniowe zajęcia dla dzieci wieku  przedszkolnym i szkolnym zakończyliśmy w piątek. Oferta zajęć była w br. bogata i zróżnicowana, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Spotkania rozpoczynaliśmy zajęciami plastycznymi, na których uczestnicy mogli wykazać się kreatywnością i oryginalnością. Najmłodsi malowali kolorowanki lub wyklejali je plasteliną, a starsi wykorzystując farby akrylowe malowali obrazy na blejtramie (rama z płótnem malarskim) według własnych inwencji twórczych lub korzystając z szablonów. Wykorzystując mech, sznurek i klej wikol, tworzyli również piękne obrazy przedstawiające drzewko szczęścia.

Wymieniające się kilkuosobowe grupy poznawały w bibliotece funkcje robotów edukacyjnych. Programowanie i robotyka to doskonały sposób na pobudzanie u dzieci wyobraźni, kreatywności, a przy tym jest też znakomitą zabawą. Samochodzik Sphero Indi pozwala na naukę bez korzystania z ekranu smartfonu czy komputera, programuje się go poprzez układanie odpowiednich kolorowych kart. Robot Photon jest już bardziej zaawansowany, jego programowanie odbywa się za pomocą tabletu
z wykorzystaniem odpowiedniej aplikacji. Po prezentacji przez bibliotekarza, wszystkie dzieci miały możliwość samodzielnego zaprogramowania robota i zrozumieniu działania czujników, w które został wyposażony.

W trakcie zajęć nie zabrakło zabaw ruchowych i integracyjnych tj. wyścigi w spodniach animacyjnych, układanie piramid i wież, gra w tenisa stołowego i wiele innych. Sprzęt w siłowni, oczywiście pod nadzorem opiekuna,  cały czas był wykorzystywany.  Była też  zabawa z chustą animacyjną  klanza, która sprawiła dzieciom wiele radości, gdyż trzeba się było wykazać zwinnością, spostrzegawczością i refleksem. W przerwie dzieci miały zapewnione soki i napoje, częstowane były też słodyczami.

W czwartek odbyły się warsztaty kulinarne w myśl zasady „najlepiej smakuje jak się samemu przygotuje”. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: młodszą i starszą. Przygotowania przebiegały sprawnie,
z dużym zaangażowaniem, z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny. Jedni kroili pieczarki i wędlinę, inni smarowali bułki masłem, układali na nie przygotowane produkty, posypywali starym, żółtym serem i wstawiali do piekarnika. A później była konsumpcja!  Ponieważ te zajęcia odbyły się w tłusty czwartek, więc by potrzymać tradycję, każdy uczestnik został poczęstowany pączkiem.

Ostatni dzień, piątek to finał spotkań i ostatkowy bal karnawałowy.
Był to prawdziwy bal przebierańców, na którym dominowały postacie baśniowe i z filmów Disneya: Don Pedro, Myszka Miki, Goffy, księżniczki Elza, Anna i wiele innych, a nawet Michael Jackson.
W odpowiedniej scenerii, w przyciemnionej sali z efektami świetlnymi,
przy dźwiękach muzyki  wszyscy się świetnie bawili. W przerwie poczęstowani zostali pizzą, która wszystkim bardzo smakowała.

Zapraszamy do biblioteki!