Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jutro wypada ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień 23 kwietnia nie został wybrany przypadkowo, gdyż tego dnia urodzili się lub zmarli m.in. Miguel de Cervantes i William Shakespeare. Pomysłodawcą święta był pochodzący z Hiszpanii wydawca Vicente Clavel Andrés.

Pierwotnie święto było obchodzone 7 października w domniemanym dniu urodzin Cervantesa, dopiero później święto zostało przeniesione na 23 kwietnia. W Hiszpanii pierwszy raz obchodzono Dzień Książki w 1926 roku, w Polsce natomiast pierwsza odsłona odbyła się w 2007. Celem święta jest promowanie czytelnictwa, przemysłu wydawniczego i ochrony własności intelektualnej poprzez prawa autorskie. Hasło tegorocznej edycji to: „Języki rdzenne!”.

Decyzją UNESCO, od 2001 roku wybierana jest Światowa Stolica Książki. Pierwszym miastem, któremu przyznano ten tytuł był Madryt. W tym roku tytuł ten nosi stolica Ghany – Akra, a w przyszłym francuskie miasto Strasburg. W 2016 roku Światową Stolicą Książki był Wrocław.

Skip to content