Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dnia 7 listopada 2022 roku odbyły się warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej z pisarką i dziennikarką – Moniką Sawicką. Zajęcia odbyły się w trzech turach tematycznych: „O powstaniu państwa polskiego”, „Wielcy wynalazcy” oraz „Moje korzenie – świadomość…”.

Uczniowie klas III i IV wzięli udział w warsztatach pt. „O powstaniu państwa polskiego” – nawiązujących do wypadającego w najbliższy piątek Święta Niepodległości. Dzieci zapoznały się z legendą „O Lechu, Czechu i Rusie”, genezą polskich symboli narodowych , historią pierwszych władców Polski oraz życiu codziennym w średniowieczu. W drugiej części warsztatów, uczestnicy uzupełniali karty pracy – krzyżówki, kolorowanki, wykreślanki, których celem było utrwalenie wiadomości i wiedzy na temat powstania naszej ojczyzny.
W zajęciach udział wzięło udział 32 osoby.

W drugiej turze warsztatów pt. „Wielcy wynalazcy” uczestniczyli uczniowie klas V i VI, którzy poznali najważniejsze odkrycia, które wpłynęły na życie ludzkości. Dowiedzieli się jak ogromny wpływ na człowieka miało odkrycie ognia oraz wynalezienie koła. Następnie zapoznali się z historią powstania urządzeń tj. żarówka, samolot, samochód, telefon, komputer i wiele innych, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Mogli również zobaczyć film, dzięki któremu przekonali się jak na przełomie lat zmieniał się wygląd samochodu i jak mogą wyglądać auta w przyszłości. W warsztatach uczestniczyło 40 uczniów.

Uczniowie klas VII i VIII wzięli natomiast udział w warsztatach pt. „Moje korzenie – świadomość i tożsamość”. Ich celem było uświadomienie czym jest naród, wspólnota czy obywatelstwo i czym się od siebie różnią. W ramach ćwiczeń mieli za zadanie zaznaczyć pojęcia, które ich łączą – naród, szkoła, zespół, miejsce zamieszkania, różne grupy. Najważniejszym punktem tych zajęć było uświadomienie młodzieży, że bardzo wiele ich łączy, ale również to, iż należy akceptować innych, bez względu na kolor skóry, wyznawaną religię czy odmienny światopogląd. Była to ważna lekcja akceptacji i tolerancji oraz ukazanie młodym ludziom, iż każdy człowiek ma taką samą wartość. Uczniowie zapoznali się również z niebezpieczeństwami do jakich doprowadza źle rozumiany patriotyzm. Na koniec każdy otrzymał trzy pytania: Kim jesteś? Po co żyjesz? Gdzie chcesz być za 10 lat? Odpowiedzi były różne, niektóre z nich były bardzo dojrzałe i dawały wiele do myślenia. W zajęciach udział wzięło 37 osób.

Skip to content