Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

11 lutego 2022 roku grupa 5-latków z Przedszkola Samorządowego w Wysokiem odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną by uczestniczyć w warsztatach z robotyki. Na początku dzieci zwiedziły bibliotekę, pooglądały książeczki, zobaczyły kartę biblioteczną  i dowiedziały się jak być czytelnikiem. Zachęcone zostały żeby przyszły z rodzicem lub opiekunem w celu zapisu do biblioteki oraz otrzymania dodatkowej Karty Małego Czytelnika, na której będą umieszczać kolorowe naklejki.  Zobaczyły też zdjęcia z przeprowadzanych zajęć gromadzone w kronice gminnej.

Na zajęciach były zabawy z dwoma robotami edukacyjnymi. Pierwszy z nich to mały niebieski samochodzik Sphero Indi zaprojektowany z myślą o najmłodszych. Wspomaga naukę kreatywnego rozwiązywania problemów i umiejętności logicznego myślenia. Programuje się go poprzez układanie odpowiednich, kolorowych kart, po których gdy są prawidłowo ułożone  przemieszcza się do wyznaczonego celu. Ten robot umożliwia dzieciom projektowanie i budowanie własnych labiryntów, jednocześnie stwarzając im możliwości uczenia się podstaw kodowania.

Drugi robot to ślimak Robobloq Qobo przeznaczony dla dzieci w przedszkolach i w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Poprzez zabawę dzieci poznają podstawy kodowania oraz logicznego myślenia. Działanie tego robota oparte jest na dołączonych do zestawu kartach kodujących (puzzlach). Robot wspomaga dzieci w ćwiczeniu logicznego myślenia i nauce umiejętności praktycznych. Jest bardzo prosty w obsłudze oraz intuicyjny, a zatem dzieci mogą bawić się i uczyć bez konieczności korzystania z ekranu komputera czy tabletu. Dzięki interaktywnym funkcjom zachęca dzieci do zabawy i nauki. Karty kodujące mogą być wykorzystywane do nauki kolorów i wielu innych angażujących zajęć.

Dzieci uczestniczące w spotkaniu były bardzo zadowolone z możliwości wzięcia udziału w tak nietypowych zajęciach, których założeniem była nauka poprzez zabawę.