W 2016 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Wysokiem
została beneficjentem programu „Kraszewski. Komputery dla Bibliotek 2016”, ogłoszonego przez Instytut Książki.

W ramach przyznanego grantu zakupiono trzy zestawy komputerowe z oprogramowaniem oraz kolorowe, laserowe urządzenie wielofunkcyjne A3. Koszt zakupu to 28000,00 zł, z tego 23800,00 zł to dotacja z Instytutu Książki, a 4200,00 zł to wkład własny, stanowiący 15% całego projektu. Jeden komputer przeznaczony został dla pracownika, natomiast dwa dla użytkowników biblioteki. Dzięki temu będą mogli oni korzystać z nowoczesnych komputerów, przeglądać katalog elektroniczny, dokonać wydruków i ksero, a pracownicy zareklamować wydarzenie biblioteczne na dużych, kolorowych plakatach. Zainstalowane programy graficzne i cyfrowej obróbki zdjęć umożliwią zwiększenie zakresu usług oraz organizowanie szkoleń z tego tematu.

Otrzymanie grantu poprzedziło poprawne napisanie wniosku.
Nasza Biblioteka jest jedną z nielicznych bibliotek województwa lubelskiego, która otrzymała grant.