Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Za nami 12. edycja Narodowego Czytania.

W tym roku obchodzimy 160. rocznicę Powstania Styczniowego, z tej okazji decyzją Pary Prezydenckiej tegoroczną lekturą Narodowego Czytania została wybrana powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”. Akcja książki rozgrywa się kilka lat po zrywie przeciwko carskiemu zaborcy. Autorka w swojej powieści bardzo dobrze opisuje losy polskiego społeczeństwa, oddaje ich przeżycia, emocje oraz dylematy, których przyczyną było Powstanie Styczniowe. Warto również wspomnieć, iż sama Orzeszkowa była zaangażowana w pomoc powstańcom. W jej majątku przebywał nawet przez jakiś czas Romuald Traugutt – jeden z dyktatorów Powstania. Pierwotnie powieść była publikowana w odcinkach w Tygodniku Ilustrowanym przez cały rok 1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku.

W naszej gminie Narodowe Czytanie odbyło się 8 września 2023 roku, i jak co roku miejscem naszego spotkania był park w Wysokiem. Wzorem lat wcześniejszych w akcji udział wzięły władze samorządowe naszej gminy: Wójt Gminy Wysokie – Dorota Dobrzyńska, Zastępca Wójta– Łukasz Kaliński, Sekretarz Gminy – Beata Sagan, Skarbnik Gminy – Bożena Krzysztoń oraz młodzież z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem wraz z polonistkami: Marią Kalińską i Anetą Motyką.

W 2024 roku lekturą akcji będzie dramat Juliusza Słowackiego ,,Kordian”. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i do zobaczenia za rok!

Skip to content