Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Przed zbliżającym się Świętem Niepodległości zaprosiliśmy uczniów III klasy z Zespołu Szkół w Wysokiem, by na zajęciach plastycznych wykonali kotyliony w barwach narodowych, które są symbolem patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Wszyscy z dużym zaangażowaniem je wykonywali, niektórzy zrobili po dwa kotyliony, by ozdobić swoje ubrania podczas szkolnej akademii.
Następnie trzecioklasiści wysłuchali informacji o miejscach pamięci w naszej gminie. A są to nie tylko pomnik w parku i mogiła Żołnierzy Września na miejscowym cmentarzu parafialnym, gdzie co roku podczas gminnych obchodów składane są wieńce i palone znicze. Na polach Giełczwi Drugiej znajduje się kopiec – mogiła usypana z ziemi upamiętniająca żołnierzy rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej w okolicach wsi Giełczew, podczas bitwy stoczonej przez wojska rosyjskie z wojskami austriackimi
i niemieckimi. Na mogile znajdują się trzy krzyże, w tym jeden prawosławny. Również w Giełczwi – na budynku Ośrodka Zdrowia znajduje się tablica upamiętniająca żołnierzy i partyzantów poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą w latach 1939- 1945, odsłonięta w 1973 roku. Natomiast na cmentarzu kościoła polsko-katolickiego w Maciejowie Starym znajduje się obelisk poświęcony pamięci kombatantów Polskiej Organizacji Wojskowej z lat 1917 – 1918, do której należeli mieszkańcy Maciejowa Starego i Nowego oraz Słupecznego. Te informacje z dokumentacją fotograficzną biblioteka posiada w swoich zbiorach.

Skip to content