25 stycznia 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego „Żabki” odwiedziły pierwszy raz bibliotekę publiczną. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy się w niej zachowywać, na których regałach znajdują się książeczki dla nich przeznaczone oraz co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. W tym celu została przygotowana wystawka książkowa, na której wyeksponowane zostały książki różnych rozmiarów i objętości.  Dzieci zobaczyły jak wygląda elektroniczna karta czytelnika i dowiedziały się jakie są zasady wypożyczania książek. Z zainteresowaniem oglądały też jak gromadzone są w kronice gminnej wydarzenia biblioteczne.

Następnie sześciolatki uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem robotów edukacyjnych, które biblioteka zakupiła z otrzymanego granu
z programu Kraszewski. Komputery dla bibliotek.

Na początku dzieci poznały Photona Edu by uczestniczyć w zabawie „Cztery pory roku”. Photon jest interaktywnym robotem edukacyjnym, który wspiera dzieci w rozwoju podstawowych umiejętności z zakresu programowania i elektroniki. Pomaga w rozwoju kreatywności, zdolności logicznego myślenia, poznaniu podstaw programowania oraz zrozumieniu działania czujników, w które został wyposażony. Został on stworzony
z myślą o dzieciach w każdym wieku. Jego obsługa dostosowana
jest do różnego etapu rozwoju dzieci, ich możliwości oraz zdolności percepcji.

Po krótkiej prezentacji bibliotekarza, każde z dzieci posługując się tabletem kierowało robotem po macie edukacyjnej, na której znajdowały się kartki odwrócone obrazkami do maty, po czym gdy robot zatrzymał się na wybranym, dziecko rozpoznawało porę roku. Następnie wybrana ilustracja była dodawana do odpowiedniej pory na oznaczonych tablicach. W dalszej części zajęć dzieci poznały jeszcze dwa mniejsze roboty: ślimaka Qobo i samochodzik Sphero Indi.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał kolorowankę, którą pomalował kredkami.